ΠΡΟΣ
ΜΜΕ
Αριθμ.  Πρωτ  74

ΘΕΜΑ:Δελτίο Τύπου. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ-ΣΜΥΡΝΗ 2014

Επέστρεψαν οι Βετεράνοι της Κρήτης από τους Πανευρωπαϊκούς αγώνες Βετεράνων αθλητών στίβου. Συμμετείχαν από τον ΣΕΒΑΣ ΚΡΗΤΗΣ 4 αθλητές σε σύνολο 42 αθλητών της Εθνικής Ελλάδος.

Η αποστολή ήταν 12 μέρες στην Σμύρνη. Συμμετείχαν 4.000 αθλητές από όλη την Ευρώπη σ όλα τα αθλήματα και τις κατηγορίες. Το επίπεδο των αγώνων ήταν αρκετά υψηλό . Αρκετά Πανευρωπαϊκά ρεκόρ καταρρίφθηκαν .

Τα αποτελέσματα των αθλητών του συνδέσμου ΚΡΗΤΗΣ ήταν τα παρακάτω.

1.     Γιώργος Αλέξης –Κατηγορία Μ55. Στα 100 μ. Παρά το ότι ήταν νέος στην νέα κατηγορία με πλεονεκτήματα, το επίπεδο όπως προαναφέραμε ήταν πάρα πολύ υψηλό. Αφού προκρίθηκε για ημιτελικό δεν πέρασε στον τελικό που προκρινόντουσαν οι 8 πρώτοι. Ο χρόνος που έκανε ήταν 13΄΄13, 9η  θέση Πανευρωπαϊκά και χαρακτηρίζεται πολύ καλός από την Ομοσπονδία αλλά και από τον ίδιο , παρά το ότι στην εκκίνηση δεν τα πήγε και πολύ καλά.                               Στα 200 μ. ο συναγωνισμός ήταν ακόμη πιο δύσκολος καθότι υπήρχαν και αθλητές των 400 μ. που συμμετείχαν . Βγήκε 11ος που μετά από φώτο φίνις, πλασαρίστηκε στην 12η θέση με μόλις 1 εκατοστό διαφορά (Έπεσαν μαζί στο νήμα). Χρόνος 27΄΄38.
2.     Χρήστος Κτιστόπουλος-Κατηγορία Μ45-Τριπλούν. Ο Χρήστος παρά τον τραυματισμό του στο πόδι, έδωσε μεγάλη μάχη με μεγάλους αθλητές της Ευρώπης και κατάφερε να πλασαριστεί στην 8η θέση με επίδοση 10,92 μ.
3.     Αθηνά Βαϊνά-Κατηγορία W50. Άλμα σε μήκος. Ο συναγωνισμός και στην Αθηνά ήταν μεγάλος. Παρά το ότι είχε προβλήματα με την μέση της κατάφερε να πλασαριστεί στην 7η θέση.
4.     Μανόλης Πατακός-Κατηγορία Μ50. Ακόντιο. Ο Μανόλης έκανε μια ικανοποιητική εμφάνιση περνώντας στην 8η θέση με όχι μεγάλη διαφορά από τους νικητές των μεταλλίων.